Kara ve Deniz Yolu Taşımacılığında Öne Geçin

Bosphorus Partnership Lojistik Hizmetleri: Kara ve Deniz Yolu Taşımacılığı Bosphorus Partnership, kara ve deniz yolu taşımacılığı alanında uzmanlaşmış bir lojistik şirketidir. Kara yolu taşımacılığında, geniş bir araç filosu ve deneyimli sürücülerle ulusal ve uluslararası düzeyde güvenilir ve ekonomik çözümler sunmaktadır. Deniz yolu taşımacılığında ise global işbirlikleri sayesinde geniş bir seçenek yelpazesi sunulmaktadır. Her iki alanda da müşteri odaklı esnek çözümler sunan Bosphorus Partnership, güvenilirlik, kalite, esneklik ve uzman ekibiyle öne çıkmaktadır.

Karayolu Taşımacılık Hizmeti

Karayolu taşımacılığı dünyadaki klasik lojistik türlerinden biridir. Gerektiğinde kapıdan kapıya teslimatı kolaylaştırmak için hava ve deniz taşımacılığı türleri ile birlikte kullanılabilirler. Büyük boyutlu malların özel kargo taşımacılığı, kimyasal ürünlerin ve tehlikeli maddelerin taşınması, sıcaklık kontrollü malların frigorifik kamyonlarda taşınması ve toplu mal taşımacılığı karayolu taşımacılığı hizmet türlerinden bazılarıdır. 

Karayolu ile uluslararası taşımacılık ise malların aktarma gerektirmemesi, çıkış noktasından varış noktasına doğrudan rota hizmeti sunabilmesi nedeniyle en güvenli seçeneklerden biridir. Ancak diğer taşıma türlerinden farklı olarak daha uzun teslimat süresi gerektirebilir. 

Oden Lojistik firması olarak Türkiye’den tüm Avrupa, Rusya, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine ve Avrupa’dan Türkiye’ye karayolu taşımacılık hizmeti ile sizlere pratik çözümler üretiyoruz. Karayolu taşımacılığı hizmetimiz parsiyel veya komple olarak malların yüklenmesi ve boşaltılması, paletleme, malların aktarılması ve çapraz sevkiyat gibi teslimatı iyileştirmeye yönelik çeşitli hizmetleri içerir.

Karayolu Taşımacılığının Avantajları

Yük taşımacılığında ithalat ve ihracat söz konusu olduğunda karayolu taşımacılığı halen en çok kullanılan taşımacılık şeklidir. Kısa ve orta mesafelerde tedarikçiler ve işletmeler için nakliye hizmetleri arasında karayolu taşımacılığı insanların en fazla tercih ettiği ulaşım seçeneğidir.

Hız, esneklik ve gönderileri takip etme gibi pek çok avantajı bulunan karayolu taşımacılığı, taşınan malların uygun noktalardan ve planlandığı şekilde sevk edilmesini esnek bir seçenek haline getirir. Ayrıca havayolu taşımacılığı ve demiryolu taşımacılığı gibi diğer taşıma türlerine göre daha uygun maliyetlidir. 

Demiryolu ve denizyolu taşımacılığına göre yolculuk daha az sürer. Kapıdan kapıya ve hızlı teslimat hizmetlerinin yanı sıra depolama ve dağıtım gibi diğer detaylar Oden Lojistik firmamız tarafından planlanır. 

Karayolu taşımacılığı hizmeti veren firmamız Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden ithalat ve ihracat sürecini yürütmektedir. Varış noktaları ile yükleme alanı arasındaki mesafe nispeten daha az olduğunda karayolu taşımacılığı hizmetimiz daha doğru bir seçim olabilir. İhtiyacınıza uygun taşımacılık çözümleri sunan firmamızdan fiyat teklifi almayı unutmayın!

Karayolu Taşımacılığı Dezavantajları

Karayolu taşımacılığı en yüksek kaza oranına sahip bir ulaşım yolu olmakla birlikte taşımacılık firmasının güvenlik önlemleri alarak, filolarını yenileyerek ve sürücülerini eğiterek riskleri en aza indirmek için büyük yatırımlar yaptığı bir gerçek. 

Gemi, tren veya uçaktan çok daha sınırlı mal nakliyesini mümkün kılar. Daha büyük miktarlar için başka alternatifler gerektirebilir. Ayrıca karayolu taşımacılığı diğer taşımacılık türlerine kıyasla daha yavaştır. Ancak karayolu taşımacılığı avantaj ve dezavantajları göz önüne alındığında kısa ve orta mesafelerde uygun maliyetli ve daha hızlı olduğu unutulmamalıdır. 

Karayolu Taşımacılığı Özellikleri

Karayolu taşımacılığı mal ve malzeme taşımacılığı veya insan taşımacılığı şeklinde sınıflandırılabilir. Karayolu taşımacılığının en büyük avantajları mal ve malzemenin kapıdan kapıya teslimatını mümkün kılabilmesi, uygun maliyetli taşıma olması ve yükleme ve boşaltma hizmetleri sunabilmesidir. Kırsal alanlara taşımacılığın tek yolu denilebilir. Şehirler, ilçeler ve mahalleler arasında mal teslimi ancak karayolu taşımacılığı ile mümkün olmaktadır. 

Denizyolu ile Tehlikeli Madde Taşımacılığı Avantajları

Denize kıyısı bulunan ülkelere suyolu aracılığı ile yapılan, ürünlerin daha sağlam, güvenli ve belli teslimat süresi içerisinde ulaşmasını sağlayan sevkiyat yöntemine denizyolu taşımacılığı denir. Limanlar arası ürün taşımacılığı ile ön plana çıkan bu sevkiyat yöntemi, özellikle tehlikeli maddelerin taşınması gerektiği durumlarda güvenilir olmasından dolayı sıklıkla tercih edilir. Daha önceden planlanan rotalar sayesinde, ortaya çıkabilecek olan aksaklıkların önüne geçerek sorunsuz bir taşıma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Denizyolu taşımacılığı tehlikeli maddeleri taşıma konusunda en güvenilir yöntem olmanın yanı sıra, sahip olduğu farklı avantajlardan dolayı global ticaretin çok önemli bir kısmını oluşturur. Buna bağlı olarak denizyolu tehlikeli madde taşımacılığı ile sağlanan avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Uygun maliyetli daha hızlı bir taşıma avantajı,
 • Çevreci sevkiyat avantajı,
 • Güvenli ve sorunsuz bir taşıma deneyimi,
 • Büyük hacimli, tehlikeli olarak nitelendirilebilir olan maddelerin sorunsuz taşınabilmesi.

Günümüzde bilinen ve en eski taşıma yöntemlerinin başında gelen denizyolu taşımacılığı, sorunsuz ürün ve tehlikeli madde taşıma anlamında çok büyük bir avantaj sağlar. Ürünlerin güvenli rotalar sayesinde, daha önceden belirlenen limana varmasını sağlar. Bu sayede olumsuz olan olaylarla karşılaşma ve tehlikeli maddelerden kaynaklı bir sorunla karşı karşıya kalma olasılığı son derece düşüktür. Bu güvenilir taşıma yöntemi sayesinde konteynerler, genel kargo yükleri ve tehlikeli maddeler sorunsuz bir şekilde taşınma imkânı bulur.

Küreselleşme sonrası denizyolu taşımacılığının önemi ve kullanım hacmi her geçen gün artmaya devam eder. Taşınan yükler içerisinde sanayinin ihtiyacı olan ve birbirinden farklı alanlarda kullanımı olan tehlikeli yüklerde vardır. Günümüzün en modern taşıma şekli olarak nitelendirilen konteyner taşımacılığı, özellikleri nedeniyle az miktarlarda ancak çok sayıda tehlikeli yüklerin taşınması konusunda kolaylık sunar. Bundan dolayı tehlikeli yüklerin limanlarda sebep olabileceği kazalar konusunda güvenli operasyonların yürütülebilmesi çok önemli bir hale gelmiştir. Bununla beraber konteyner terminallerinde aktif bir şekilde çalışan personelin ve terminal yönetimlerinin güvenlikle alakalı olan kültüre sahip olmaları ve bu kültürün yönetim uygulamalarındaki etkisi her geçen gün önem kazanmaktadır.

Deniz taşımacılığı söz konusu olduğunda, taşınacak tehlikeli maddenin özelliklerine ve yaratabileceği tehlikelere göre bir seçim yapılır. Tehlikeli olan yükün dökme ya da paketlenmiş olması da gemi türünü belirleme konusunda önemli bir rol oynar. Bu noktada kullanılabilecek araçlar kuru yük gemileri, petrol tankerleri, konteyner gemileri, kimyasal tankerler, LPG tankerleri olarak ifade edilebilir.

Denizyolu aracılığı ile tehlikeli madde taşınması konusunda dikkate alınması gereken en önemli etken; güvenlik, sağlık ve çevrenin etkili şekilde korunmasıdır. Geçmiş zamanlarda yaşanan birçok tanker kazası ya da buna benzer kazalar, doğal hayatta ve çevrede çok ciddi zararlara neden olmuştur. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, denizyolu taşımacılıkta tehlikeli maddeler yüklü olan geminin hangi bölümünde bulunmalı konusu da dikkat gerektirir. Buna bağlı olarak geminin sıcak makine dairesinden ya da geminin yakıt tankından etkilenme olasılığı her zaman dikkate alınmalıdır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Uygunluk Belgesi

Deniz yolu ile tehlikeli maddelerin taşınabilmesi için, profesyonel bir lojistik firması ile işbirliği içerisinde çalışmak çok önemlidir. Gerekli uluslararası izin belgesine sahip olan firmalar, her türlü tehlikeli maddeyi bu izin sonrası sorunsuz bir şekilde taşıyabilir. Denizyolu tehlikeli madde taşımacılığı işe taşınabilecek maddeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Petrol ve petrol ürünleri,
 • Radyoaktif maddeler,
 • Atıklar,
 • Petrol ve petrol ürünleri,
 • Çevre için tehlikeli sayılabilen her ürün.

Tehlikeli maddeleri güvenilir bir şekilde taşınabilmesi için ambalajlanmaları ve yerleştirme işlemlerinin son derece dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Tehlikeli maddelerin taşınması için gerekli olan belgeye ise Uygunluk Belgesi ismi verilir. Taşıma işlemini gerçekleştirecek her firma, bulunduğu liman için bir güvenlik planı hazır bulundurmak zorundadır. Ayrıca söz konusu taşımayı gerçekleştirmek üzere hazır bulunan liman personelinden taşıma personeline kadar, her çalışanın bu konuda gerekli eğitimleri almış olması gerekir.

Denizyoluyla taşınacak olan tehlikeli maddeler için, her firmanın bir Uygunluk Belgesi temin etmesi ve bu konuda izin alması gerekir. Ayrıca taşınacak olan maddeler ve nasıl taşınacakları, belirlenen yönetmelik dolayısıyla kamuya açık bir şekilde yayınlanmak zorundadır. Kamunun erişebileceği şekilde hazırlanan bu belgeye ise Tehlikeli Madde Rehberi ismi verilmiştir. Taşıma işlemiyle alakalı tüm detayları içerirken, bu maddeleri taşırken nasıl önlemler alınması gerektiği bu şekilde kamuyla paylaşılır. Gemi personeli, taşıma yapılacak olan ürünlerin ne gibi riskler taşıdığına ve ne gibi önlemler alması gerektiğine dair eğitimi öncesinde almak zorundadır.

Birçok açıdan çeşitli avantajlar sunan denizyolu taşımacılığı, çevre kirliliğini en aza indirmek açısından da en çok tercih edilen sevkiyat yöntemlerinden biri olarak bilinir. Bu konuda her zaman çevre dostu bir yaklaşım benimseyen firmalarla çalışmak, denizyolu tehlikeli madde taşımacılığının sorunsuz ve güvenli şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

  İsim - Soyisim

  Email Adresi

  Telefon Numarası

  Konu

  Mesaj İle Teklif Alın